Moc jedince a vliv kolektivu

Rovnováha neboli spravedlnost každému z nás jako zrcadlo přináší, ponechává či navrací jen to, co je po právu a v pravdě s naší projevenou vůlí a kvalitou (vědomím) skutečně naše.

Každému tvorovi v duchu spravedlnosti náleží a život mu vrací to, co sám předtím projevil skrze svoji vůli - tj. svým vlastním postojem k životu (láska a důvěra či nedůvěra a strach) a dále pak, co ze svého vědomí stvořil a uskutečnil svými více či méně vědomými rozhodnutími a jednáním ve vztahu k sobě a druhým tvorům (a tím ve vztahu k našemu stvořiteli, se kterým je každá živá duše skrze ducha, který prostupuje vším, propojena).

Nemůžeme nijak zastavit, ani naší svobodnou vůlí ovlivnit to, co k nám jako "vratka" od života přichází. Svým postojem ale můžeme ovlivnit to, jak na tuto "vratku" života budeme v daném čase sami za sebe nezávisle (svobodně) na druhých reagovat. Tím, co sami za sebe životu (skrze druhé) výměnou dáváme, tím měníme a ovlivňujeme, co budeme od života (skrze druhé) zase jednou zpět dostávat a na vlastní kůži zažívat. Svůj život máme ve svých rukou (jsme jeho tvůrci) a nejsme ničí oběť ani pachatel.

Klíč k rovnováze a harmonii tkví nikoliv v druhých, ale v našem vlastním postoji a naladění k životu (který odráží buď vnitřní obavy, strach z nejistoty a nedůvěru, anebo sebejistotu, vnitřní odvahu, lásku a důvěru) a dále v tom, jak tento svůj vnitřní postoj a naladění k životu praktikujeme každý sám za sebe ve vztahu k sobě a ostatním tvorům, se kterými tvoříme jeden propojený celek.

Každý jedinec je tvor, který s ostatními tvoří celek, celek jedince nevytváří, ale jen zpětně ovlivňuje. Silný jedince umí tyto vlivy přijímat, rozpoznat ty konstruktivní a ty destruktivní ustávat. Každý z nás sebe (a tím celek) utváří tím, jak myslí, jak jedná, jaké má vnitřní hodnoty, které tím, co dělá nebo nedělá, chrání či naopak ničí nebo nechá druhé kolem sebe ničit. V tom je moc jedince - tvora a jeho tvůrčí moci. Jak silný a odolný je jedinec, tak je v konečném důsledku silné společenství.

NADPIS TEXTU

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit sed quia consequuntur magni dolores.